
Kako se formiraju cijene goriva u Hrvatskoj – tko određuje koliko plaćamo na pumpi?
Cijene goriva već godinama izazivaju rasprave među građanima Hrvatske, pogotovo kada dođe do naglih poskupljenja. No, znate li tko zapravo formira cijene goriva i kako se dolazi do konačne cijene koju plaćate na benzinskoj postaji?
U ovom članku donosimo vam pregled ključnih faktora koji utječu na cijene goriva u Hrvatskoj, tko ih regulira, te zašto one stalno osciliraju.
Tko određuje cijene goriva u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj se cijene goriva ne određuju slobodno na tržištu, već su djelomično regulirane od strane Vlade Republike Hrvatske. Točnije, Vlada svakih 14 dana donosi odluku o najvišim dozvoljenim cijenama pojedinih vrsta goriva, na temelju metodologije koju provodi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
Ova regulacija se odnosi na goriva koja se prodaju na tzv. maloprodajnim mjestima izvan autocesta, dok su cijene na autocestama liberalizirane i mogu biti znatno više.
Ključni faktori koji utječu na cijene goriva
Formiranje cijene goriva ovisi o nekoliko glavnih komponenti:
- Svjetska cijena sirove nafte – Promjene na burzama u Londonu i New Yorku (npr. Brent i WTI) direktno utječu na ulaznu cijenu nafte koju Hrvatska uvozi.
- Tečaj dolara – Budući da se nafta na svjetskom tržištu plaća u američkim dolarima, tečaj USD/HRK ili USD/EUR snažno utječe na konačnu cijenu.
- Troškovi prerade i transporta – Troškovi koje rafinerije i distributeri imaju da bi gorivo stiglo do crpke.
- Državne trošarine i PDV – Porezi čine veliki dio konačne cijene. U Hrvatskoj je to:
- Trošarina (fiksni iznos po litri),
- PDV od 25% na ukupnu cijenu.
Koliko država zarađuje na cijeni goriva?
U prosjeku, gotovo 50% maloprodajne cijene goriva u Hrvatskoj otpada na poreze – dakle, trošarine i PDV. To znači da pri svakoj kupnji goriva, značajan dio ide direktno u državni proračun.
Primjer: Ako litra benzina stoji 1,50 €, više od 0,70 € ide državi kroz poreze.
Zašto cijene goriva stalno variraju?
Cijene goriva u Hrvatskoj se mijenjaju svakih 14 dana jer Ministarstvo koristi formulu koja uključuje prosjek cijena nafte i tečaja dolara u prethodnom razdoblju. To znači da promjene na globalnim tržištima s malim vremenskim odmakom osjetimo i mi – vozači.
Zaključak
Cijene goriva u Hrvatskoj nisu rezultat pukog profita distributera, već kompleksne formule u koju su uključeni globalni i lokalni faktori. Svaka promjena na burzi, tečaju dolara ili u poreznoj politici države direktno utječe na vaš novčanik.
Ako želite biti informirani o najnovijim promjenama cijena, pratite službene objave Ministarstva ili specijalizirane platforme koje redovno prate i analiziraju promjene cijena goriva u Hrvatskoj.